Únor patří už od roku 2013 kampani za omezení konzumace alkoholických nápojů. Stala se z toho už tak trochu módní záležitost - měsíc "na suchu" si zkouší každoročně víc a víc zájemců. Aktivita je to jistě chvályhodná. Trochu se ale v jejím stínu zapomíná na další závažný problém - dodržování správného pitného režimu. A to nejen v únoru, ale po celý rok.
Dostávat do těla tekutiny je přitom jedna z nejzákladnějších lidských potřeb. Vody v různých podobách je kolem nás většinou stále dost, a tak máme tendenci nad naším pitným režimem až tolik nepřemýšlet. A to je velká chyba, protože jeho kvalita je důležitým indikátorem našeho zdraví.
Kolik vody bychom měli za den vypít, záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je naše hmotnost. Obecné doporučení říká, že zdravý člověk by měl mít minimální příjem tekutin 0,5 litru na 15 kg váhy. Tedy například při hmotnosti 60 kg bychom do sebe měli dostat 2 litry tekutiny za den. Ale to je jen obecné doporučení. Skutečnost je o trochu složitější.
Pojďte se společně s námi zaměřit na správný, zdravý pitný režim. Pojďme si spolu dát s mírnou nadsázkou Mokrý únor, měsíc, kdy si budeme pečlivěji hlídat, kolik a čeho každý den vypijeme. Samozřejmě není řeč o alkoholu. Na následujících řádcích nabízíme návod.
Zmíněné dva litry tekutin denně platí pro "normální" fungování v "normálních" teplotních podmínkách. Měli bychom je vypít jako minimální množství, ať už máme žízeň nebo ne.
Svůj skutečný pitný režim ale musíme upravovat podle zátěže na náš organismus. Hodně sportujeme? Je venku 40 stupňů? Máme fyzicky namáhavou práci? V takovém případě doporučené minimální množství samozřejmě stoupne. Každý 1 kg vypocené hmotnosti by měl nahradit 1 litr tekutin. Většinou stačí dobře poslouchat své tělo. Ono už si řekne.
Doplňovat tekutiny je nezbytné průběžně, po celý den. Dohánění denní doporučené dávky večer, protože přes den na to "nebyl čas", je chyba. Před spaním naopak pití spíše omezte z praktických i zdravotních důvodů. Jednak si ušetříte protivné noční vstávání na toaletu, současně necháte dostatečně odpočinout i své ledviny. Praktické je v průběhu dne neustále při ruce například velkou láhev s vodou a jednou dvakrát za hodinu si z ní pořádně loknout.
Voda je základem všech nápojů, pravda. Ale zdaleka ne u všech platí, že si je můžeme "započítat" do našeho zdravého pitného režimu. Slazené nápoje, energetické drinky nebo alkohol tělu spíše škodí, než pomáhají. Mnohem zdravější je nahradit je čaji, ředěnými ovocnými džusy nebo neslazenými zeleninovými a ovocnými šťávami. Základem našeho pitného režimu by ale měla být obyčejná neperlivá voda.
Součástí jedné půllitrové plechovky běžného energetického nápoje může být až 15 lžiček cukru. Jejich hlavní účinnou složkou je ale kofein. Ten sice umí postavit tělo a mysl krátkodobě "do latě", při nadměrném užívání ale může způsobit vážné zdravotní obtíže, obzvláště dětem.
Přečtěte si naše doporučení, Čím nahradit energetické nápoje.
Ani alkohol není vhodným prostředkem k dodržování pitného režimu. Česká tradice sice považuje sklenici piva, nebo vína za neškodnou společenskou kratochvíli, ale skutečnost je jiná. Je to nejen energetická bomba, ale také zrádná hrozba pro náš spánek. Protože má sedativní účinek, vyvolává alkohol pocit snadného usnutí. Výrazně ale zhoršuje kvalitu spánku. Odbourávání alkoholu z krve ubírá tělu síly potřebné k efektivnímu zpracovávání cukrů a tuků. O známé souvislosti mezi posezením u skleničky a kouřením asi není třeba mluvit.
Omezení konzumace alkoholu je ostatně hlavním tématem kampaně Suchej únor.
Se správným pitným režimem a zdravým životním stylem přímo souvisí i tzv. civilizační nemoci. Jako vaše zdravotní pojišťovna jsme si vědomi klíčové role pravidelných zdravotních kontrol a včasného odhalení hrozících problémů. Proto jsme pro vás připravili celou řadu STOP programů zaměřených právě na prevenci těchto chorob - mimo jiných i na prevenci rakoviny ledvin.
Tohle zvolání vzniklé přeformulováním známého pořekadla je zcela na místě. Voda tvoří cca 50 až 65 procent hmotnosti dospělého člověka. Při běžném každodenním životě naše tělo vyloučí během trávicích procesů, pocením a dýcháním 1 až 2 litry vody, při namáhavějším životním režimu, těžké fyzické práci, při sportu nebo nemoci i mnohonásobně víc. Tekutiny proto musíme pravidelně doplňovat jednoduše proto, abychom, laicky řečeno, "nevyschli a nezadřeli se".