Česká alzheimerovská společnost v roce 2020 odhadovala, že v Česku žije přibližně 183 tisíc lidí s demencí. Tento počet ale dramaticky roste a do roku 2030 se očekává, že se tento počet zvýší na zhruba 383 tisíc. I proto je tak důležité myslet na prevenci.
Ve věku nad 80 let trpí demencí každý pátý, u mladších lidí je výskyt vzácnější. Nicméně Alzheimerova nemoc se může projevit i osob ve věku 40 let. Typickými projevy nastupující nemoci jsou například ztráta paměti, časté změny nálad, nebo problémy s plynulým vyjadřováním a vykonáváním běžných domácích úkonů.
Většinu pacientů s demencí tvoří lidé s Alzheimerovou chorobou. Jejich rostoucí počet je nejen významnou zdravotní výzvou, ale také obrovskou ekonomickou zátěží. Péče o pacienty s demencí je totiž velmi komplexní a finančně nákladná. Zdravotní pojišťovny za ni ročně zaplatí více než 1,5 miliardy korun.
Velká část pacientů s demencí vyžaduje ústavní péči. Na úhradě nákladů na tuto péči se podílí zdravotní a sociální pojištění spolu se samotným pacientem, nebo jeho rodinou. "U pacientů, kteří zůstávají v domácí péči, se měsíční náklady odhadují na 30 až 50 tisíc korun. Péče o lidi s demencí vyžaduje obrovskou angažovanost a často vede k významnému finančnímu a emocionálnímu zatížení pro rodiny," říká MUDr. Ludmila Plšková, zdravotní expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
Každoroční Světový den Alzheimerovy choroby 21. září se proto snaží k této problematice přitáhnout pozornost veřejnosti, podpořit výzkum a vývoj nových léčiv a zvýšit povědomí o demenci a Alzheimerově chorobě.
Cíleným tréninkem paměti, běžnou četbou knih, luštěním křížovek, cvičením a kvalitní stravou bohatou na antioxidanty je možné Alzheimerově nemoci předcházet.
Jako pojištěnci OZP se můžete po dosažení 40 let věku nechat 1x ročně exkluzivně a bezplatně vyšetřit v síti kontaktních center České alzheimerovské společnosti po celé ČR.
Díky programu STOP Alzheimerově nemoci získáte:
Starat se o své zdraví se vyplatí!